Jidáše

Jidáše

Ingredience:
balíček listového těsta
1 lžíci mleté skořice
4 lžíce pískového cukru
1 balíček vanilkového cukru
5 dkg rozinek
rozšlehané vejce
med na potření
Postup:
Těsto rozválíme na plát o síle asi 3 mm. Plát posypeme stejnoměrně skořicí smíchanou s cukrem a rozinkami.
Těsto svineme do rolády, pokrájíme na řezy široké asi 2 cm, přeneseme na plech pokrytý alobalem a potřeme rozšlehaným vajíčkem. Vložíme do hodně vyhřáté trouby a upečeme dozlatova.
Ještě horké jidáše potřeme nahřátým medem.



Puntíkatá vajíčka

Puntíkatá vajíčka

Ingredience:
0,5 citrónu
1 vejce
125 g cukru moučka
150 g másla
250 g hladké mouky
Na ozdobu:
1 špetka barvivo potravinářské žluté
1 špetka barvivo potravinářské červené
125 g cukru moučka
3 lžíce mléka
Postup:
Mouku nasypte na pracovní desku, přidejte cukr a citrónovou kůru z půlky citronu. Do středu rozbijte vejce a po stranách nakrájejte máslo. Pomocí nože promíchávejte a sekejte, dokud nevznikne hrudkovitá směs. Potom směs velmi rychle rukama vypracujte v hladké těsto. Zabalte těsto do fólie a na hodinu uložte do lednice. Vychlazené těsto rozválejte na pomoučeném vále na čtyřmilimetrovou placku. Formičkou ve tvaru vejce (nebo pomocí papírové šablony a nože) vykrajujte vajíčka. Vykrojené tvary poskládejte na plech vyložený pečicím papírem. V troubě vyhřáté na 180 °Celsia pečte asi deset minut. Upečená vajíčka sundejte z plechu a dejte vystydnout. Moučkový cukr utřete s mlékem. Takto připravenou polevu naneste na vychladlé cukroví. Potravinářskými barvami na vajíčka nakreslete různobarevné tečky a nechte ztuhnout.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek

Ingredience:
250 g moučkového cukru,
5 žloutků,
1 vanilkový cukr,
kůra i šťáva z 1/2 citronu,
300 g polohrubé mouky,
1 hořká mandle,
5 bílků,
tuk a strouhanka na formu.
Postup:
Cukr, žloutky, vanilkový cukr a strouhanou citronovou kůru třeme do pěny. Potom přidáme strouhanou hořkou mandlí, citronovou šťávu, ušlehaný tuhý sníh a prosátou mouku. Lehce promícháme a nalijeme do dobře vymaštěné a strouhankou vysypané formy. Pečeme ve středně teplé formě dorůžova. Upečeného beránka vyklopíme, oči uděláme z rozinek, na krk dáme mašličku případně zvoneček a do hubičky zelenou větvičku. Beránka můžeme také polít bílkovou polevou z 1 bílku, 100 g přesátého moučkového cukru a lžíce citronové šťávy.

Staročeský bochánek

Bochánek

Ingredience:
500 g polohrubé mouky
120 g másla
120 g jemného krystalového cukru
2-3 žloutky (podle velikostí vajec)
30 g kvasnic
1 lžička soli
2,5 dcl mléka
hrst rozinek
1 lžíce vlašských ořechů
1 lžíce spařených a oloupaných mandlí
1 sáček vanilkového cukru
1-2 lžičky rumu
1 vejce na potření
Postup:
Z části vlažného mléka, lžičky cukru a kvasnic připravíme kvásek, který necháme v teple vzejít. V míse utřeme změklé máslo s cukrem a žloutky do pěny, postupně přidáváme rum, vanilkový cukr, sůl, vykynutý kvásek a zbytek mléka. Do této směsi postupně vmícháme mouku a hrozinky s nahrubo nakrájenými ořechy i mandlemi (ale část mandlí necháme stranou na posypání hotového bochánku). Těsto dobře vymícháme, přendáme na pomoučněný vál a rukama ještě propracujeme v hladkou, tužší a poddajnou hmotu. Zakryjeme utěrkou a dáme na teplejší místo kynout. Z vykynutého těsta uděláme dva bochánky, do nichž nahoře uprostřed ostrým nožem uděláme dva malé (!) zářezy přes sebe (velké by mohly zapříčinit rozpad bochánku). Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí, které jsme si nechali.

Dáme do středně vyhřáté trouby, po půlhodině pečení zmírníme teplotu a svrchu zakryjeme bochánky papírem na pečení nebo alobalem, aby moc netmavly. Po upečení pocukrujeme. Jestli je těsto upečené, zkoušíme delší špejlí, kterou vpíchneme doprostřed bochánku, a pokud je po vytažení hladká a nelepí, je bochánek správně upečený.

Kynutý věnec s tvarohovou náplní

Puntíkatá vajíčka

Ingredience:
30 g droždí
20 ml mléka
100 g moučkového cukru
400 g hladké mouky
2 vejce
špetka soli
špetka strouhaného muškátového oříšku
100 g másla
1 vejce na potření
400 g měkkého tvarohu
2 vejce
100 g krupicového cukru
2 sáčky vanilkového cukru
1 vejce na potření
20 g nahrubo nasekaných mandlí
Postup:
Droždí rozdrobíme do misky a rozmícháme je se 3 lžícemi vlažného mléka a lžičkou cukru. Kvásek necháme na teplém místě vykynout. Do zadělávací mísy prosejeme mouku, přidáme vykynutý kvásek, vejce, zbylý cukr i mléko. Ochutíme špetkou soli a muškátovým oříškem. Těsto částečně propracujeme a vmícháme rozpuštěné máslo. Pak je znovu důkladně prohněteme, až vznikne hladké vláčné těsto. Necháme je na teplém místě asi hodinu kynout a během této doby ještě nejméně dvakrát propracujeme. Mezitím připravíme náplň. Tvaroh dáme do mísy, přidáme vejce, krupicový i vanilkový cukr a vše utřeme do hladkého krému. Vykynuté těsto rozválíme na obdélník. Rozkrojíme ho po délce na dva stejné pruhy, které potřeme tvarohovou náplní. Těsto přes ni přehneme, okraje k sobě dobře přitiskneme a rozválíme na pramen. Oba prameny stočíme přes sebe a na plechu vyloženém pečicím papírem z nich vytvoříme věnec. Vejce rozkvedláme, věnec jím potřeme a posypeme nasekanými mandlemi. Pečeme ve vyhřáté troubě nejdříve 15 minut při 180 °C, pak teplotu snížíme na 160 °C a dopékáme asi 30 minut. Po upečení necháme vychladnout na kovové mřížce. Střed věnce vyplníme barevnými vejci.

Velikonoční nádivka

Puntíkatá vajíčka

Ingredience:
400 g vařené uzené krkovice
5 housek
250 ml mléka
4 vejce
2 lžíce sekané petržele nebo mladé kopřivy
dle chuti: muškátový květ
dle chuti: sůl
dle potřeby: olej
Postup:
Uvařenou uzenou krkovici nakrájíme na menší kousky. Housky rozkrájíme na kostičky a přelijeme mlékem. Po chvíli z nich vymačkáme tekutinu a přidáme k masu. Ochutíme petrželkou, muškátem a solí. Z vajec oddělíme bílky, žloutky rozšleháme a přilijeme k ostatním surovinám. Vše důkladně promícháme. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a lehce vmícháme do připravené směsi. Nádivku dáme do zapékací misky, vymazané olejem. Vložíme do trouby vyhřáté na 190 stupňů a pečeme asi 35 minut dozlatova.

Velikonoční kuřátka

Velikonoční kuřátka

Ingredience:
balíček dětských piškotů, čokoládovou polevu
kandované ovoce (nebo želé bonbony) na ozdobení
Na náplň
2 lžíce másla, 3 lžíce moučkového cukru, citrónovou šťávu
Postup:
Změklé máslo utřeme s cukrem do pěny a po troškách přikapáváme citrónovou šťávu. Krémem slepujeme vždy dva piškoty.
Vylepšení:
Hotová kuřátka máčíme v polevě, do které vtiskneme červený hřebínek a žlutý zobáček. Ty předtím vyřízneme z kandovaného ovoce. Oči naznačíme bílou polevou, cukrovými korálky apod. Čokoládovou polevou označíme oči, z kandovaného ovoce vykrojíme zobáček a hřebínek a přiložíme ke slepeným piškotům. Hotová tělíčka kuřátek klademe na další piškot potřený krémem. Pro jistotu můžeme ještě kuřátko ke spodnímu piškotu připevnit párátkem.



Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka

Ingredience:
6 vajec
160 g krupicového cukru
180 g hladké mouky
2 lžíce kakaa
hladká mouka na poprášení
150 g másla
100 g moučkového cukru
50 ml vaječného likéru
100 g kandovaného ovoce
12 půlek kompotovaných meruněk
100 g bílé tukové polevy
Postup:
Vejce s cukrem ušleháme do husté pěny. Mouku smícháme s kakaem, prosejeme ji na vaječnou pěnu a dobře zapracujeme. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C asi 15 minut. Upečený korpus lehce poprášíme moukou, překlopíme ho na druhý pečicí papír a necháme vychladnout. Máslo rozkrájíme na malé kousky a necháme změknout při pokojové teplotě. Přidáme cukr, vaječný likér a vyšleháme dohladka. Kandované ovoce nasekáme nadrobno a vmícháme je do krému. Z vychladlého korpusu opatrně odtrhneme papír, na kterém se pekl, a povrch plátu potřeme krémem. Pomocí spodního papíru stočíme do rolády, kterou mírně zmáčkneme do oválného tvaru. Necháme ztuhnout v chladničce. Meruňky dáme okapat. Polevu rozehřejeme. Roládu nakrájíme na plátky silné asi 2 cm a z jedné strany je polijeme polevou. Počkáme, až trochu ztuhne a pak do středu položíme půlku meruňky. Necháme zcela ztuhnout.

Barvení vajíček

To pravé kouzlo velikonoc přichází s obarvenými vajíčky a kraslicemi. Mrkněte na několik tipů, jak je připravit včetně využití přírodních barviv.

Barvení vajíček

Jak uplést pomlázku

Základní věc, která patří k Velikonocům je pomlázka. Tu buď můžete koupit, nebo si podle návodu upletete svou. A mít svou, to je daleko větší legrace!

Jak uplést pomlázku

Hodovačky, koledy

Velikonoční koleda se dává koledníkovi jako odměna za veselou hodovačku. Bez té se neobejde žádný správný koledník.

Velikonoční hodovačky

Velikonoční zvyky

Ty pravá radost z Velikonoc vychází z mnoha tradic a zvyků. Mezi ty nejznámější patří pletení pomlázky, barvení vajíček a koledování.

Velikonoční zvyky