Kraslice

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté, duté vejce ozdobené různými výtvarnými technikami. Slouží ženám a dívkám o Velikonocích jako odměna pro koledníka za vyšlehání pomlázkou.

Kraslice

Bez velikonočních vajec bychom si Velikonoce asi jen těžko představili. Pestrobarevná zdobená vejce k těmto jarním svátkům už patří, a to nejen u nás. V zahraničí existuje tradice čokoládových vajec, které děti hledají v domě nebo na zahradách. U nás naopak ctíme tradici vajíček uvařených natvrdo, které barvíme a zdobíme obtisky nebo voskem a výjimkou není ani barvení a zdobení vyfouklých vajec


Symbol vejce

Vejce je symbolem nového života (už od pohanských dob); plodnosti, úrodnosti, života a vzkříšení (protože obsahuje zárodek života); životní síly, narození, nesmrtelnosti, slunce, návratu jara; bezpečí (díky skořápce) a zárodečného chaosu, ze kterého vznikl svět. Vejce se také přirovnává k hrobu, který skrývá život (symbolické spojení s Ježíšovým zmrtvýchvstáním).

Přírodní barvy

Za typické barvy pro Velikonoce se považují červená, žlutá, zelená, červenohnědá, hnědá a černá, protože se daly získat z přírodních zdrojů.

- žlutá: odvar z cibulových slupek (ale jen krátce); šafrán
- červená: odvar ze slupek červené cibule a octa; červené zelí nebo šťáva z červené řepy; šťáva z borůvek nebo bezinek
- světle zelená: lipový květ; kmín; šafrán
- tmavě zelená: mladé žito; voda ze špenátu; odvar z olšové kůry
- hnědá: odvar z dubové nebo olšové kůry; odvar z cibulových slupek (déle); čaj
- černá: roztok sazí, na jehož dně je několik rezavých hřebíků; odvar z olšové kůry

Trendy v barvení vajíček

Klasikou českého barvení vajíček jsou barvy OVO. Stále vyrábějí klasické práškové barvy pro rozpuštění ve vodě, nově i gelové s exkluzivním mramorovým efektem či barvy tekuté a tablety v různých odstínech či kombinačních sadách. Barvy se snadno a rychle rozpustí, jsou syté a na vejci dobře drží. Nevznikají ani nejrůznější fleky nebo šmouhy. Obarvená vajíčka lze vylepšit různými obtisky s velikonočními motivy (zajíček, beránek, kuřátka), ornamenty nebo třpytem. Složitější vzory pak aplikujete na vajíčka pomocí smrštitelných košilek, které se doslova nalepí na vajíčko v teplé vodě.

Zdobení voskovými barvami

Vyšší dívčí představuje zdobení vajíček voskovými barvami. Vezmeme si tužku nebo špejli a zapíchneme do ní špendlík tak, aby měl plochou hlavičku - to bude náš aplikátor pro nanášení vosku. Vosk dáme rozehřát do hrníčku. Mezitím si připravíme sklenice s barvičkami, které podle návodu rozmícháme. Nejdříve si uvařená vajíčka obarvíme, dáme oschnout a pak si hrajeme s voskem. Až bude vosk tekutý, obarvená vejce začneme zdobit. Jak na to se můžete podívat v následujícím videu:

Tipy

Pro barvení vajíček je lepší dát si práci a vyhledat vejce s bílou skořápkou. Všechny barvy a ornamenty tak lépe vyniknou.

Potřeme-li hotová (obarvená a nazdobená) vajíčka špekem, jsou krásně lesklá.

Zajímavého efektu můžeme dosáhnout tak, že vajíčko před aplikací barvy pokapeme voskem. Barva se na něj nechytne a máme zajímavě kropenatá vajíčka. Snadný trik, ne?



Syrové nebo uvařené?

Pokud jste ztratili přehled, které vajíčko je již uvařené a které ještě syrové, stačí jednoduchý test: položte vajíčko na stůl a roztočte jej. Syrové vajíčko se téměř okamžitě zastaví, uvařené se točí setrvačností dál (žloutek a bílek uvnitř jsou kompaktní a nebrzdí rotaci, na rozdíl od vajíček ještě neuvařených).

Ovo aplikace

Jak vyfouknout vajíčko?

Na obou pólech vajíčka propíchneme špendlíkem větší dirku (o průměru modelářské špejle) a foukáme skrz vajíčko. Bílek a žloutek spodem odtéká. Dá to práci, tváře se vám budou červenat ale budete mít základ na pěknou krasilici, která se nebude kazit a zapáchat.

Barvení vajíček

To pravé kouzlo velikonoc přichází s obarvenými vajíčky a kraslicemi. Mrkněte na několik tipů, jak je připravit včetně využití přírodních barviv.

Barvení vajíček

Jak uplést pomlázku

Základní věc, která patří k Velikonocům je pomlázka. Tu buď můžete koupit, nebo si podle návodu upletete svou. A mít svou, to je daleko větší legrace!

Jak uplést pomlázku

Hodovačky, koledy

Velikonoční koleda se dává koledníkovi jako odměna za veselou hodovačku. Bez té se neobejde žádný správný koledník.

Velikonoční hodovačky

Velikonoční zvyky

Ta pravá radost z Velikonoc vychází z mnoha tradic a zvyků. Mezi ty nejznámější patří pletení pomlázky, barvení vajíček a koledování.

Velikonoční zvyky