Koleda

Koledování

Velikonoční koleda - pomlázka - se koná na velikonoční pondělí. Chlapci a muži obchází stavení a děvčata vyšlehávají pomlázkou upleteno z vrbového proutí. K tomu se přidávají veršovaná přání a polévání vodou. Šlehání zelenými spletenými pruty údajně přináší "omlazení". Za blahodárný akt vyšlehání se přirozeně musí platit - dárky a vejci. Vajíčko samo nese pochopitelnou symboliku rodícího se života, znak přicházejícího jara. Jako dárek musí být vajíčko plné a omalované. Tradiční a nejvýmluvnější je červená - krásná barva, barva života. Odtud též obecně užívaný název pro malované vejce - kraslice.


Velikonoční vajíčka

Dívky dávají chlapcům vajíčka odměnou za šlehání a za odříkání hezké koledy. Vajíčka musela být plná a barevná. Časem se začala zdobit i prázdná vyfouknutá vejce (tzv. pouchy nebo vejdumky), která sloužila především jako dekorace. Tradice malování kraslic se v našich krajích rozvinula jako nikde jinde na světě. Nyní je zvykem koledníkům dávat i dárky a starším hlavně alkohol.

Škaredá středa

Na škaredou středu se nesmíte mračit, jinak se budete mračit každou středu v roce. Na našem stole by se mělo objevit chuťově výborné, ale na pohled ošklivé jídlo. Hospodyňky často dělaly bramborové placky nebo bramboráky, které před podáváním potrhaly, aby jídlo působilo nevzhledným dojmem.

Zelený čtvrtek

Na zelený čtvrtek musíte časně vstát a omýt se rosou - nebudete nemocní. Hospodyně musí zamést dům ještě před východem slunce a smetí odnést na křižovatku - nebudete mít v domě blechy. V Orlických horách se házel do studny chléb s medem - aby v ní byla vody celý rok. Také jidáše s medem zaručovali zdraví. Na jídelním stole by neměla chybět jarní polévka, která by obsahovala nějaký zelený akcent - kopřivy, špenát nebo petrželku a jiné čerstvé bylinky.

Velký pátek

Na velký pátek se lidé chodili mýt do potoka, aby se jim vyhýbaly choroby. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy uchopit ze dna vody kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu - pak je nebolely zuby. Textilníci předli pašijové nitě, těmi udělali několik stehů, které pak rodinu chránily před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá pašijovými nitěmi chránila před bleskem. Nesmělo se prát prádlo, nesmělo se pracovat v sadu, nesmělo se nic půjčovat. Na Velký pátek se zpravidla drží půst, ale kdo ví, že nevydrží celý den ohladu, může si dopřát rybu.

Bílá sobota

Na bílou sobotu se z ohořelých dřívek udělal křížek a ten se donesl na pole, aby bylo úrodné. Někde se dávaly za trámy domu uhlíky, aby odradily požár. Doma se uklízelo, bílilo, pekly se mazance a beránci, pletly pomlázky, zdobila vajíčka. Na Bílou sobotu začínají ty pravé hody a na stole se objevuje velikonoční nádivka s jarními bylinkami nebo kopřivou a uzeným masem, většinou podávaná s bramborami. Samozřejmě nesmíme zapomenout na mazanec, do kterého při pečení hospodyňky nařízli kříž, který měl symbolizovat ukřižování.

Neděle velikonoční

Právě tohoto dne za svítání vstal Ježíš Kristus z mrtvých, čímž dovršil Boží stvořitelské a vykupitelské dílo. Pečou se velikonoční beránci, světí se velikonoční pokrmy.Na boží hod velikonoční dostala každá návštěva kousek posvěceného jídla, trochu se ho dalo na pole, do studny a na zahradu - aby byla úroda, voda a dostatek ovoce. Na Nedělní Boží hod Velikonoční se připravují především pokrmy z nejrůznějších masíček. Nejcenější bylo maso skopové, protože si ale málokdo mohl dopřát skutečného beránka, byl nahrazován pečivem ve stejném tvaru.

Velikonoční pondělí

Je to nejvýznamnější den velikonočního cyklu. Toho dne chlapci chodí s pomlázkami za děvčaty a ženami, šlehají je a dostávají za to od nich malovaná vajíčka, stuhy, dárečky i alkohol. Dříve chlapci na děvčata často číhali ráno, když šla do kostela. Odpoledne děti za vsí hrály různé hry o vajíčka a večer se mládež veselila při muzice v hospodě.

Vysévání osení

Oslavit příchod jara můžeme výrobou dekorativní misky ve formě ozdobného květináče, ošatky, košíku nebo vázy. Základ bude tvořit zaseté osení, součástí aranžmá dále budou rychlené jarní květiny např. hyacint, narcis, krokus, petrklíče, doplníme figurkami zajíčků, beránku, vajíčky. Převládající barvy jsou žlutá, oranžová, zelená a jasně modrá, které jsou hřejivé, veselé a jásavé.



Velikonoční pošta

Velikonoční razítko KrasliceNovodobý zvyk posílání pohledů a dopisů ozdobených tématickými velikonočními razítky. Posílání velikonoční pošty zajišťuje Česká pošta v městě s příznačným názvem - Kraslice.

Hodování

O Velikonočním pondělí vstávali děti, chlapci a muži časně zrána, aby vyšli s pomlázkou na koledu. Šlehali děvčata, aby byla zdravá, pilná, a veselá po celý rok, předávali jim tím svěžest, mladost, ohebnost a zdraví mladého proutku. Svobodná děvčata jim za to zavěšovala na pomlázky barevné stuhy. Vdané ženy koledníci vyšlehali proto, aby jim vyhnali zlý jazyk. Nechodili však do domů sousedů, s nimiž nebyli zadobře.
Také hospodář vyšlehal čeládku, aby nebyla líná, krávu, aby se brzy otelila a ovocné stromky, aby se probudily ze zimního spánku k další úrodě.

Barvení vajíček

To pravé kouzlo velikonoc přichází s obarvenými vajíčky a kraslicemi. Mrkněte na několik tipů, jak je připravit včetně využití přírodních barviv.

Barvení vajíček

Jak uplést pomlázku

Základní věc, která patří k Velikonocům je pomlázka. Tu buď můžete koupit, nebo si podle návodu upletete svou. A mít svou, to je daleko větší legrace!

Jak uplést pomlázku

Hodovačky, koledy

Velikonoční koleda se dává koledníkovi jako odměna za veselou hodovačku. Bez té se neobejde žádný správný koledník.

Velikonoční hodovačky

Recepty

Na následující stránce si můžete přečíst recepty na typické velikonoční pokrmy.Vyzkoušejte bochánek, Velikonoční kuřátka nebo Jidáše.

Velikonoční recepty